Polipropilen-Moblen (PP) Nedir ?

Polipropilen (PP), kullanım alanı geniş olan termoplastik bir polimer türüdür. Kimyasal çözücülere karşı son derece dirençlidir. Plastik mutfak eşyaları, plastik mobilyalar, ambalaj sektörü, otomotiv sanayi gibi geniş bir yelpazede kullanım alanı mevcuttur. Polipropilen genellikle tok ve esnek bir plastiktir. Özellikle etilen ile kopolimerize edildiğinde ABS yerine kullanılan bir mühendislik plastiği haline gelmiştir.

Polipropilenin erime noktası 160 derece civarındadır, üretim sürecinde genellikle 200 derece üzerinde eritilerek kullanılır. Bu aşamada önemli bir kriter de erime akış indeksidir. (melt flow index-MFI). Bu indeks değerine göre polipropilenin ne kadar süre işleme tabi tutulacağı tahmin edilebilinir. Yüksek MFI değerine sahip polipropilen işlem sırasında kalıbı daha kolay doldurur. Fakat bu indeks arttıkça polipropilenin darbe dayanımı düşer.

Polipropilenin bir avantajı da yorulmaya karşı çok iyi direnç göstermesidir. Ayrıca düşük maliyetli olup, darbelere karşı dayanımı iyidir. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar.

Polipropilenin dezavantajına gelince, UV dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir, ve dış hava koşullarına dayanımı azdır. Yanıcıdır.