Polietilen-(PE) Nedir?

Ticari polimerlerin başında gelen polietilen, petrolden üretilen bir termoplastik polimerdir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilenin çeşitli yöntemlerle polimerleştirilmesinden elde edilir, dayanıklı, parlak, birçok kimyasal maddeye karşı dirençlidir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır.
Polietileni genel olarak iki ana sınıfa ayırmak mümkündür: Düşük Yoğunluklu Polietilen (Low Density Polyethylene – LDPE) ve Yüksek Yoğunluklu Polietilen (High Density Polyethylene – HDPE).

Özellikleri tiplere göre değişiklik gösterse de; dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç gösterir, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir.

Otomotiv sanayi, altyapı malzemeleri, oyuncak sektörü, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru üretimi, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Ayrıca iyi bir yalıtkan ve mukavim bir malzeme olduğundan elektronik eşya parçalarında da sıkça kullanılır. Düşük maliyetlidir.