Kısaca Plastik Nedir ?

Kısaca Plastik Nedir?

Plastikler, petrol veya petrol türevlerinden elde edilirler. Plastiklerin değişik türleri vardır. Bu türlerin başlıcaları PET (Polietilentetraftalat), PE (Polietilen), PVC (Polivinilklorür), PP (Polipropilen), PS (Polistren)’dir. Bu türler kısaca tanımlanacak olursa;

Polietilentetraftalat (PET): Genellikle su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılır. Hafif ve dayanıklı olması nedeniyle kullanım alanı giderek genişlemektedir.

Polietilen (PE): Evlerimizde en çok kullandığımız plastik türüdür. Oyuncak, deterjan ve şampuan şişeleri, ambalaj filmleri, çöp torbaları gibi birçok kullanım alanı vardır.

Polivinilklorür (PVC): Su ve sıvı deterjanların, bazı kimyasal maddelerin, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.

Polipropilen (PP): Deterjan kutularının kapakları, margarin kapları gibi ambalaj malzemelerinde kullanılır. Ayrıca dayanıklı olması ve geri dönüştürülebilirliği nedeniyle otomotiv sektöründe, plastik bahçe mobilyalarında, plastik mutfak gereçlerinde de önemli bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Polistren (PS): Evlerden kaynaklanan ambalaj atıkları içerisinde en az rastlanan ambalaj türüdür. Yoğurt ve margarin kapaklarında, tek kullanımlık bardak, tabaklarda yoğun olarak kullanılmaktadır.